Skladovanie paliet

Ak chceme palety správne skladovať, musíme si uvedomiť niekoľko skutočností. Podstatnou vecou je, že palety sú vyrobené z dreva. Teda, treba brať dodržiavať niekoľko podstatných zásad, ako pri skladovaní dreva.

 

1. Palety musia byť skladované v suchom prostredí.

Palety ľahko naberú vlhkosť z podkladu, teda ak ich necháme na mokrej podlahe, ktorá od spodu vlhne, nemôžme sa čudovať, že za pár týždňov/mesiacov sa paleta môže pri záťaži rozpadnúť, pretože keď je drevo vlhké, tak hnije.

 

2. Palety musia byť vo vetranom priestore.

Vlhkosť sa nahromadí vždy, či uz zo zmeny počasia, alebo z iných dôvodov, ale ak halu pravidelne nevetráme, tak sa začne chytať pleseň a napadať palety, čo značne znehodnotí a znefunkční paletu.

 

3. Palety nesmú byť zakryté nepriepustnými fóliami.

Toto súvisí s predošlým bodom. Paleta potrebuje mať vzduch, pretože drevo “dýcha”. V opačnom prípade začnú palety černieť a plesnieť.

 

4. Palety by mali byť skladované vnútri.

Je dobré, aby bolo drevo mimo vplyvu počasia, teda najlepšie je skladovať ho vkrytej hale. Vplyv dažďa, vlhkého vetra je kritický, avšak ani vplyv dlhodobejšieho priameho slnka neprospeje paletám. Vplyvom priameho slnečného žiarenia paleta úplne vysychá a na základe toho môže dojsť k praskaniu jednotlivých dosiek a špalkov.

 

V prípade, že nedodržiavate dané zásady, palety sa veľmi rýchlo znehodnotia. Ak paleta zvlhne a zochne, tak dôjde k praskaniu, pretože drevo pracuje. To môže byť velká strata, nielen finančná, ale v prípade, že táto paleta zlyhá za chodu, môže to mať nedozierne následky. Takže správnym skladovaním len ušetríte.

 

Dôležitou radou je, ukladať palety nezazámkované do seba. Zazámkovaním sa síce vela miesta ušetrí, ale zmenší sa možnosť vetrania paliet, a nebudeme mať dobrú možnosť skontrolovať palety od chýb.